Klasik İran

 • ALIŞVERİŞ
 • ARKEOLOJİ
 • DOĞA
 • EĞLENCE
 • İNSAN
 • KÜLTÜR
 • MACERA
 • TARİH
 • UNESCO

En yakınımızda ki uzak komşumuz. Tarihi, mimari ve sanatı ile dünyanın en önemli medeniyetlerinden biri olan Pers İmparatorluğunun verdiği gurur ve Ortadoğu medeniyetlerinin beşiği İran. 

Klasik İran

1. Gün :  İSTANBUL - TAHRAN: Akşam saat 19:00'da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde buluşma. Check-in işleminin ardından İran'ın Başkenti Tahran Kenti'ne uçuş. Yerel saatle 00:30 'da varış. Otele transfer, konaklama.

2. Gün : TAHRAN - Yezd: Kahvaltı sonrasında, ülkenin en kalabalık ve en büyük şehri olan Tahran Şehri’ni gezeceğiz. Ülkenin en büyük camii Humeyni Camii, ülke tarihini aydınlatan Ulusal Müze, Kaçar Hanedanı’nın Avrupa seyahatleri esnasında şaheserlerden etkilenerek yaptırdığı Gülistan Sarayı, Elmas Müzesi göreceğimiz yerler arasında. Gezimizin sonunda havalimanına transfer olacak ve bizi Yezd şehrine götürecek olan uçuşumuzu gerçekleştireceğiz.  Varışımız ile birlikte bizleri alanda bekleyen aracımızla otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama.

3. Gün : Yezd : Kahvaltı. Zerdüştlük dininin merkezi sayılan Yezd şehri çöl mimarisi ile Unesco dünya mirası listesine girmiştir. Zerdüşt Peygamberi Büyük Ahura Mazda adına yapılmış ateş tapınağı, Sessizlik kuleleri, Devlet Abad Bahçeleri (Unesco) göreceğimiz yerler arasında. Hemen ardından çamur ve su ile yapılmış kerpiç binaların arasında labirent gibi dolanan sokaklarda Çöl mimarisi, (Kanata) Su sarnıçları, (Badgirji) doğal serinletme sistemleri ile ilgili bilgiler alacağız. Akşam yemeğimiz ise Yezd mutfağından hazırlanmış yerel yemeklerin sunulduğu bir restoran da olacak. Konaklama otelimizde.

4. Gün : Yezd – Meybod – Naein - İsfahan: Kahvaltı sonrası Isfahan’a doğru yola çıkacağız. Yolda Mayboud’da Buz evi, Güvercin Evi ve Kervansarayı göreceğiz. Naein Kenti ziyaretimizin ardından Isfahan’a varacağız. Bir çok dünya mirası barındıran bu şehir 16. Yüzyılda Şah Abbas Safavi tarafından kurulmuş ve Pers İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Şehir ermeni sanatkarların katkılarıyla inanılmaz güzellikte İslam eserleri ile süslenmiştir. İlk durağımız Ermeni mahallesinde bulunan günümüzde Ermenilere ait objelerin sergilendiği Vanke Katedralini göreceğiz. Sonrasında otele yerleşme ve akşam yemeği için yerel bir restorana hareket.

5. Gün : Isfahan: Kahvaltı.Isfahan’ın güzelliğinden öylesine etkilenen Fransız Şair Rainer Isfahan için “Dünya’nın Yarısı” der. Güne başlangıcı eski şehir merkezinde yapacağız. Mimari güzellikler ve dünyanın bir çok yerinden gelen sanatçıların oluşturduğu mozaik Rainer’i haklı çıkaracak. Selçuklu eseri olan Cuma Camii, Şehir pazarı ve dünyanın ikince en büyük pazarı olan Nakşı Cihan, İmam Camii ve Sarayı, kızlar Camii, göreceğimiz yerler arasında. Öğleden sonra hediyelik alışverişi yapmak için serbest zamanımız olacak. Bu sürede, Muhteşem İran halılarını inceleyebilir, pazarlık kabiliyetinizi test edebilirsiniz. Yeniden buluşmamızın ardından Şah Abbas’ın şaheserlerinden biri olan 40 Sütün Sarayı’nı göreceğiz. Sonrasında otele dönüş ve akşam yemeği. Dileyen misafirlerimiz ile  Zayende Nehri Kıyılarında yürüyüş yaparak yerel halk ile sosyalleşme imkanı elde edebiliriz. Konaklama otelimizde

6. Gün : Isfahan – Pasargad – Persepolis – Şiraz : Sabah erken kahvaltı sonrası hareketle İran medeniyetinin çekirdeğine doğru yola çıkacağız. Yolda  eski başkentlerden biri olan Pasargad şehrinde Kral Cyrus’un anıt mezarını ve saray kalıntılılarını ziyaret edeceğiz.Sonrasında En büyük Pers mirası olan başkentlerin başkentleri anlamına gelen Persepolis Antik Şehri’ne varacağız. Burada Antik Pers imparatorluğunun, gücünü, ihtişamını ve zenginliğini hissedeceğiz. Sonrasındayakınlarda bulunan ve Zerdüş Peygamberi Ahura Mazda’ya ithafen dönemim Pers İmparatoru tarafından yaptırılan Nakşı Rüstem’i görmeye gideceğiz. Hareketle Şiraz’a varış. Akşam yemeği ve konaklama.

7. Gün : Şiraz: Kahvaltı, Şairler Şehri, İran’ın Paris’i, Gül Şarap ve Aşk şehri olarak adlandırılan, İranı’ın kültürel başkenti Şiraz’ı gezmeye başlayacağız. 18. Yüzyıldan kalma Kale, Kerim Han Camii, Şii mezhebinin kutsal türbesi “İmamzade” , Şair Hafız ve Şair Saadi mezarlarını ziyaret edip, İran’ın en güzel pazarlarında dolaşacağız. Akşam yemeğimiz ve konaklama otelimizde…

8. Gün :  Şiraz - Istanbul : Sabah kahvaltımızın Şiraz kentini kendimiz keşfedebileceğiz. Tüm gün serbest zaman. Pazarlarda dolaşabilir, ara sokaklardaki ilginç ve gizli yerleri keşfedebilirsiniz. Akşam yemeği için otelimize döneceğiz. Bu gece kısa bir gece olacak. Gece yarısı Havalimanına transfer olacak ve bizleri İstanbul’a ulaştıracak olan uçuşumuzu gerçekleştireceğiz.

9. Gün :  Istanbul: Uçuşumuzun ardından Istanbul’a varışımız ile birlikte, bir başka gezimizde karşılaşabilmek üzere sizlere veda edeceğiz.

Konusunda Uzman Rehber

Gezimiz konusunda uzman profesyonel rehberlerimiz tarafından yönetilmektedir.

TUR FİYATI

*28.01.2020 Tarihli TCMB kuruna göre hesaplanmıştır. Ödeme yapıldığı andaki kur geçerlidir.

FİYATA DAHİL OLANLAR

 • Istanbul – TAHRAN / Şiraz – İstanbul Türk Havayolları Tarifeli seferi ekonomi sınıfı Uçak biletleri
 • Belirtilen kategoride ki otellerde 8 gece konaklama
 • Tahran – Yezd arası uçak ile ulaşım
 • Sabah kahvaltıları (8 adet ), Akşam yemekleri (8 adet)
 • Belirtilen bütün geziler
 • Programda belirtilen tüm çevre gezileri
 • Giriş Ücretleri
 • Lüks araçlar ile ulaşım
 • Türkçe rehberlik
 • Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

 • Yurtdışı Çıkış harcı : 15 TL
 • Extra Turlar ve kişisel harcamalar
 • Programda açıkca dahil olduğu belirtilmemiş her türlü hizmet bedeli
 • Yerel otoritelerce talep edilecek her türlü resim harc ve vergi.

Rezervasyon Talep Formu

E-posta & SMS Listesi

E-posta ve SMS üyeliği yaparak en yeni turlardan ve kapmanyalarda ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Kutup Çizgisi Laponya

5 Gün

KAMPANYA

TUR DETAYLARI

Tur Videoları

O.T.C. Tur videolarımız