Büyük Gap Turu (Uçaklı)

  • ALIŞVERİŞ
  • ARKEOLOJİ
  • DOĞA
  • İNSAN
  • KÜLTÜR
  • MACERA
  • TARİH
  • UNESCO

Adana - Tarsus - Gaziantep - Halfeti - Adıyaman - Nemrut Dağı - Göbeklitepe - Şanlıurfa - Mardin - Midyat - Diyarbakır
Uçakla 6 gece 7 Gün

Büyük Gap Turu (Uçaklı)

1.GÜN: Istanbul – Adana – Tarsus - Gaziantep
Belirtilecek havalimanında belirtilecek saatte ve belirtilecek havayolları kontuarında buluşmamızın ardından Istanbul – Adana uçuşumuz için biniş işlemlerimizi tamamlayarak uçuşumuzu gerçekleştireceğiz. Varışımız ile birlikte bizleri bekleyen ekibimiz ile yüzbinlerce yıldır insanlığa ev sahipliği yapan bu toprakları gezmeye başlayacağız. İlk durağımız tarihi evleri, Hristiyanlık ve Musevilik açısından önemli, ismi 6000 yıldır hiç değişmemiş, sık sık kutsal kitaplarda bahsi geçen Tarsus’u gezmeye başlayacağız. Hristiyanlık dininin yayılmasında önemli bir isim olan Aziz Paul’un doğduğu evi ziyaret edecek sokakları buram buram nostalji ve oryantalizm kokan eski evlerin arasından geçerek eski roma dönemi kalıntılarını göreceğiz. Sonrasında Hz. Danyal’ın kabrinin bulunduğuna inalın Makam Camii, Kırk Kaşık Bedesteni, Tarsus Ulu Camii ve Şahmaran Hamamı (Dışarıdan) göreceğimiz yerler arasında. Günün sonunda hareketle Gaziantep’e doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Otelimizde.

2.GÜN: Gaziantep : Sabah Kahvaltısının ardından eski adı Ayntab olan ve Kurtuluş savaşı sırasında Fransız zulmüne rağmen teslim olmayarak Gazi ünvanını alan bu güzel şehrimizi gezmeye başlayacağız. İlk durağımız dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiğinin sergilendiği Arkeoloji müzesi’ni mitolojik hikayeler ve efsaneler eşliğinde dolaştıktan sonra eski şehir merkezine geçerek bey Mahallesi, Gaziantep Kalesi, Gümrük Han, Almacılar Çarşısı, Bakırcılar çarşısı gibi görülmesi gereken yerleri gezecek günün sonunda akşam yemeği ve konaklama için otelimize döneceğiz.

3. Gün Gaziantep - Halfeti – Kahta - Adıyaman: Sabah Kahvaltısının ardından hareketle Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Siyah gülleri ile ünlü Doğu’nun gizli cenneti Halfeti’de Birecik Barajı’nın dolmasıyla sular altında kalan Rum Kale’yi yapacağımız tekne turu ile görebileceğiz. Buradan yolumuza devam ederek Dünya’da ölmeden önce yapılması gerekenler listesinin başında Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan yüzlerce yıldır üzerlerine binlerce kere güneşin doğup battığı Nemrut’da gün doğumunu veya batımını seyretmektir. Bizde bu çağrıya uyarak hava şartları el verdiği taktirde bu eşsiz gün batımı anına tanıklık etmek içi Nemrut dağına çıkacağız. Ancak öncesinde bölgenin önemli noktalarını göreceğiz. Bunlar arasında Kommagene Krallığı’nın yazlık başkenti Arsemia, Yeni Kâhta kalesi (Panoramik olarak), ms. 2. Yüzyılda ünlü roma kumandanı Septimus Severus tarafından yaptırtılan ve dünyada hala kullanılmakta olan nadir köprülerden olan Cendere köprüsü, 4 Kommagene kraliçesinin defnedildiği Karakuş Tümülüsü göreceğimiz yerlar arasında. Gün batımını kaçırmamak için Nemrut dağına çıkıyoruz. UNESCO dünya mirası listesinde yer alan ören yeri Kommegene kralı 1. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Burada geçireceğimiz doyumsuz zamanın ardından Adıyaman’a hareket edeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.GÜN: Adıyaman – Göbeklitepe - Şanlıurfa Sabah kahvaltısının ardından tarihin sıfır noktasına doğru hareket edeceğiz. Geçtiğimiz yıl ülkemizde Göbekli Tepe yılı olarak ilan edildi. Keşfedildiği ana kadar yazılmış tüm insanlık tarihini değiştiren bu arkeolojik buluş gizemini hala korumaktadır. Mısır piramitlerinden bile daha eski olan alanın o dönemin insanları için kutsal bir bölge olduğu ve iç içe geçmiş birçok tapınak silsilesinden oluştuğu keşfedilmiştir. Tapınakların bazıları da gün yüzüne çıkartılmış olup sonrasında sonraki nesillere bırakılması gerisin geriye kapatılmıştır. Ören yerinde yapacağımız gezinin ardından modern müzecilik anlayışı ile yenilenen ve sergilenen eserlerle birlikte önemli müzelerimiz arasında bulunan Şanlıurfa arkeoloji müzesini, birçok roma dönemi mozaiğinin bulunduğu Halepli Bahçe, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı ancak mucizevi bir şekilde ateşin göle, yanan odunların balığa dönüştüğüne inanılan Balıklı Göl, Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılan mağara gibi önemli alanları gezdikten sonra otele yerleşeceğiz. Akşam yemeği ise yörenin önemli kültürel aktivitesi olan Sıra Gecesi eşliğinde olacak. Konaklama otelimizde

5.GÜN: Mardin – Deyrulzafaran Manastırı – Dara - Mardin : Kahvaltı sonrasında; Gece gerdanlık gündüz mezarlık tabiri ile anılan Mardin’e hareket edeceğiz.Mardin’de ilk durağımız bütün dünyadaki Süryani Halkının merkezi konumunda bulunan Deyr-ül Zafaran Manastırı olacak. Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak inşa edilen daha sonra yüzlerce yıl Süryanilerin Patriklik Merkezi Görevini Üstlenen Manastır Süryani inancı ile ilgili bilgilenmemizi sağlayacak. Buradan Dara Antik Kentine yöneliyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan zindanı bir o kadar ilgi çekici olduğu kadar dönemin teknolojisi hakkında değerli bilgiler sunacak. Sonrasında Kasimiye Medresesine ziyaret edeceğiz. Yapımına Artuklular zamanında başlanılan ancak Moğol istilaları sebiyle Akkoyunlular döneminde bitirilebilen  Hala Süryanilerin metropolitlik görevini sürdüren Mor Behnam Kilisesi’ni (Kırklar Kilisesi) ziyaret edeceğiz. Alacağımız önemli tarihi bilgilerden sonra tarihi Mardin sokaklarından yaya olarak yolumuza devam edip Mardin Müzesini ziyaret ediyoruz. Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin’in en önemli tarihi yapılarından Ulu Cami, Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT binası, Şehidiye Cami’ni de ziyaret ettikten sonra üç yol mevkiinden kendimizi aşağı bırakıp Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçerek bizi bekleyen aracımızla buluşup Günün sonunda otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.GÜN: Mardin – Midyat - Mardin: Kahvaltı sonrasında, rotamızı Mardin şehrinin diğer tarafına doğru çeviriyoruz. Bir önceki gün Mezopotamya Ovası’na dümdüz araziye bırakmıştık kendimizi, bugün ise tersi yöne Mardin’in dağlık ve yeşillik olan tarafına çeviriyoruz. “Dinlerin ve dillerin birleştiği” Midyat’a doğru yöneliyoruz. İlk durağımız Midyat’ın 20 km dışındaki yüksekçe bir tepede kurulmuş olan Mor Gabriel Manastırı olacak. Manastır ziyaretimizin ardından Midyat merkeze geliyoruz. Midyat’taki gezimize, Sıla ve Adını Kalbime Yazdım Dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evini gezerek başlıyoruz. Midyat evlerinin en seçkin örneği olan bu evin terasından, bütün Midyat’ı keyifle izleyebileceğiz. Sonrasında Midyat’ın oryantal dokusunun arasından yürüyerek ülkemizde gümüş telkari el sanatının merkezi konumunda bulunan Midyat çarşısına varıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda çeşit çeşit sanat eseri olan telkârileri inceleyebilir, Süryani şaraplarından alabilirsiniz. Serbest zaman sonrasında Mardin şehir merkezine dönerek bu kadim şehri serbestçe keşfetmeye devam edeceğiz. Günün sonunda akşam yemeği ve konaklama için otelimize dönüyoruz.

7.GÜN: Mardin – Diyarbakır: Sabah kahvaltısının ardından, Eski adları Amed veya Dikranagerd olan ve dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır’a doğru yola çıkacağız. Varışımız ile birlikte Seyrantepe üzerinden yeni yerleşim bölgelerinden geçerek ilk durağımız Dağ Kapıda araçtan inip yürüyerek Diyarbakır surlarını gezmeye başlayacağız. Fiskayasından Dicle nehrini seyrederek tarihi iki taş binayı gördükten sonra Fetih Kapısından geçerek Suriçine gireceğiz. İçkale surlarının dış kenarından yürüyerek Saray Kapısına kadar geleceğiz. Saray Kapısından açık hava müzesi olarak düzenlenmiş İçkaleye gireceğiz. İçkale tarih boyunca, yakın Cumhuriyet dönemine kadar şehrin yönetim bölgesi niteliğinde olmuştur. İçkalede Artuklu Sarayı ve Kalesinin kalıntıları, Artuklu Kemeri, St. George Kilisesinin kalıntıları, müze haline getirilen eski yönetim binaları ve hapishaneyi göreceğiz. İçkale’de bulunan en önemli eserlerden birisi de Diyabakır’ın islam ordusu tarafından fethi sırasında şehit düşen 27 sahabenin mezarlarının bulunduğu Hz. Süleyman Camisi dir. Buradan sonra Suriçini gezmeye başlayacağız. Suriçinde Doğu-Batı yönünde Dağ Kapıdan Mardin Kapıya kadar uzanan Gazi Caddesi üzerinde sırası ile Hasan Paşa Hanı (Diyarbakır’a özgü kahvaltı mekânları), orijinal olarak pagan tapınağı olarak inşa edilen sonrasında Mor Toma Kilisesi olarak kullanılan, İslamiyet’in gelmesi ile camiye çevrilen Ulu Camii ve Mesudiye Medresesi ardından Diyarbakır bazalt taş evlerinin güzel örneklerinden olan Cahit Sıtkı Tarancı’nın evini göreceğiz. Gazi Caddesi üzerinde yürüyerek Diyarbakır’ın sosyal-ekonomik özellikleri ve renkli yaşantısı hakkında fikir edinecekSülüklü Hanı ve Dört Ayaklı Minareyi göreceğiz. Günün sonunda havalimanına transfer olacak ve bizleri Istanbul’a ulaştıracak olan uçuşumuz için biniş işlemlerini gerçekleştirecek varışımız ile birlikte sizlerle bir başka O.T.C. International gezisinde karşılaşabilmek üzere vedalaşacağız.

Konusunda Uzman Rehber

Gezimiz konusunda uzman profesyonel rehberlerimiz tarafından yönetilmektedir.

Değerli Misafirimiz,

Rezervasyonunuzun kesinleşebilmesi için :
Turumuza katılmaya karar verdiğinizde pasaportunuzda veya kimliğinizde yazdığı şekilde adınız, Soyadınız, tc kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile birlikte acentemize kayıt yaptırabilirsiniz.
Turumuzun kontenjanı 27 kişi ile sınırlıdır ve 25 kişi ile kesinleşecektir.
Tur’a kayıt anında rezervasyonun kesinleştirilebilmesi için kaparo ödenmesi gerekmektedir. (Min.500 TL)

 Tur hareket tarihinden 45 gün ve daha fazla olan sürelerde Tur Bedelinin en az %50’si ödenmiş olup hareket tarihine 15 gün kala bakiyenin kapatılmış olması gerekmektedir
Tur’a Kayıt anında tur hareketine 15 gün ve daha az zaman kalmış olması durumunda tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.
Yabancı para birimi cinsinden belirtilmiş olan tur bedelleri ödeme yapılacağı gün ve saatteki TCMB efektif satış kurları üzerinden TRL olarak ödenebilir.
Yukarıdaki şartların gerçekleşmemesi halinde rezervasyonunuz iptal edilir.
Tur’a son kayıt tarihi 01.03.2020 dur. Sonraki talepler uçak ve/veya otel uygunluklarına göre kesinleştirilebilir.
Turumuz Minimum 25 Kişi ile hareket edecektir. Yeterli Kişi sayısı oluşmaması durumunda tur iptal edilir ve kayıt yaptıran misafirlerimize bu bilgi en geç 10.03.2020 tarihinde kadar bildirilir.

Gezimizin rotasında kullanılacak araçlar; 14 Kişiye kadar rezervasyonlarda araç En yeni model Mercedes Sprinter 16 Koltuklu Minibüs, 15 – 25 Kişiye kadar Isuzu 31 koltuklu Turkuaz yarım otobüs, 26 -  30 kişiye kadar Isuzu veya Sultan marka 35 koltuklu küçük otobüs, 31 ile 40 kişi arası 44 koltuklu Mercedes Travego, Temsa model araçlar sağlanır

TUR FİYATI

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

* Konaklama Vergisi (Direkt otele ödenir)
* Giriş Ücretleri
* Öğlen Yemekleri
* Yemekler ile birlikte alınan içecekler
* Şahsi harcamalar

ÖDEME SEÇENEKLERİ

* Istanbul – Adana / Diyarbakır – Istanbul Ekonomi Sınıfı Uçak biletleri
* 6 Gece 4* otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
* Lüks Araçlar ile Ulaşım
* Profesyonel Rehberlik Hizmeti     
* Açık Büfe 6 Sabah Kahvaltısı       
* Açık Büfe veya Set Menü 6 Akşam Yemeği
* 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
* Halfeti’de tekne turu-
* Nemrut Dağına çıkış için minibüs ücretleri
* Şanlıurfa’da sıra gecesi
* Turizm Vergisi
* KDV
* Tursab Tur ve sağlık güvencesi sigortası (65 yaş üstü misafirlerimize sigorta şirketi tarafından sürşarj uygulamaktadır. Rezervasyon esnasında ek ücret bilgisi verilecektir.)

 

Rezervasyon Talep Formu

E-posta & SMS Listesi

E-posta ve SMS üyeliği yaparak en yeni turlardan ve kapmanyalarda ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Slovenya

3 gece 4 Gün

KAMPANYA

TUR DETAYLARI

Tur Videoları

O.T.C. Tur videolarımız