Diyarbakır Mardin Gezisi

  • ALIŞVERİŞ
  • ARKEOLOJİ
  • DOĞA
  • EĞLENCE
  • İNSAN
  • KÜLTÜR
  • MACERA
  • MÜZİK
  • TARİH
  • UNESCO

Diyarbakır Mardin Gezisi

1.GÜN  İSTANBUL- DİYARBAKIR
Belirtilecek havalimanında belirtilecek saatte ve belirtilecek havayolları kontuarında buluşmamızın ardından Istanbul – Diyarbakır uçuşumuz için biniş işlemlerimizi gerçekleştirerek yolculuğumuza başlayacağız. Eski adları Amed veya Dikranagerd olan ve dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Diyarbakır’a varışımız ile birlikte Seyrantepe üzerinden yeni yerleşim bölgelerinden geçerek ilk durağımız Dağ Kapıda araçtan inip yürüyerek Diyarbakır surlarını incelemeye başlayacağız. Fiskayasından Dicle nehrini seyrederek tarihi iki taş binayı gördükten sonra Fetih Kapısından geçerek Suriçine gireceğiz. İçkale surlarının dış kenarından yürüyerek Saray Kapısına kadar geleceğiz. Saray Kapısından açık hava müzesi olarak düzenlenmiş İçkaleye gireceğiz. İçkale tarih boyunca, yakın Cumhuriyet dönemine kadar şehrin yönetim bölgesi niteliğinde olmuştur. İçkalede Artuklu Sarayı ve Kalesinin kalıntıları, Artuklu Kemeri, St. Georg Kilisesinin kalıntıları, müze haline getirilen eski yönetim binaları ve hapishane gezilebilinir. İçkalede bulunan en önemli eserlerden birisi de Diyabakır’ın islam ordusu tarafından fethi sırasında şehit düşen 27 sahabenin mezarlarının bulunduğu Hz. Süleyman Camisi dir. Tekrar Saray Kapısından geçilerek İçkaleden çıkıp Dörtyol’da Hacı Halit Lokantasında (fiyata dahil değil) kısa bir öğlen yemeği molası verdikten sonra Suriçini gezmeye başlayacağız. Suriçinde Doğu-Batı yönünde Dağ Kapıdan Mardin Kapıya kadar uzanan Gazi Caddesi üzerinde sırası ile Hasan Paşa Hanı (Diyarbakır’a özgü kahvaltı mekânları), orijinal olarak pagan tapınağı olarak inşa edilen sonrasında Mor Toma Kilisesi olarak kullanılan, İslamiyet’in gelmesi ile camiye çevrilen Ulu Camii ve Mesudiye Medresesi ardından Diyarbakır bazalt taş evlerinin güzel örneklerinden olan Ahmet Arif, Cahit Sıtkı Tarancı veya Ziya Gökalp Müze Evleriden  bir veya ikisi gezilecektir. Gazi Caddesi üzerinde yürüyerek Diyarbakır’ın sosyal-ekonomik özellikleri ve renkli yaşantısı hakkında fikir oluşturula bilinir. Bu yürüyüş esnasında Sülüklü Hanı ve Dört Ayaklı Minareyi göreceğiz. Mardin Kapıya gelmeden önce Kent Müzesi olan Cemil Paşa Konağı gezilecektir. (Not: Saat 17:00 önce gezilmesi gerekmektedir). Ardından Mardin Kapıda, Deliller Hanını gezdikten ve Suriçi maketini inceledikten sonra tekrar aracımıza binerek surların iç tarafından Urfa Kapıya kadar gideceğiz. Urfa Kapıda araçtan inerek kısa bir yürüyüşten sonra Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesine gideceğiz ve daha sonra araçla Urfa Kapıdan surların dışına çıkarak, surların dış tarafından Çift Kapı, Tek Kapı üzerinden otelimize dönmüş olacağız. Fetih Kapısından başlayıp Mardin Kapısında tamamlayacağımız toplam yürüyüş yolu yaklaşık olarak 2,5 km dir.
Günün sonunda otelimize yerleşecek akşam yemeğimizi alacağız. Konaklama otelimizde. İsteyen Diyarbakır Evinde yöresel müzik dinletilerine katılabilir.

2.GÜN CUMARTESİ : DİYARBAKIR - MARDİN
Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından,  Gece gerdanlık gündüz mezarlık tabiri ile anılan Mardin’e hareket edeceğiz. Mardin Kapısından Diyarbakır’ı terk ederken Dicle Nehri kenarında UNESCO miras listesinde bulunan Hevsel Bahçeleri, Keçi Burcu, tarihi 10 Gözlü Köprü ve Gazi Köşkünü göreceğiz.Mardin’de ilk durağımız bütün dünyadaki Süryani Halkının merkezi konumunda bulunan Deyr-ül Zefaran Manastırı olacak. Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak inşa edilen daha sonra yüzlerce yıl Süryanilerin Patriklik Merkezi Görevini Üstlenen Manastır Süryani inancı ile ilgili bilgilenmemizi sağlayacak. Sonrasında, hala Süryanilerin metropolitlik görevini sürdüren Mor Behnam Kilisesi’ni (Kırklar Kilisesi) ziyaret edeceğiz. Alacağımız önemli tarihi bilgilerden sonra tarihi Mardin sokaklarından yaya olarak yolumuza devam edip Mardin Müzesini ziyaret ediyoruz. Mardin çarşılarından yolumuza devam edip Mardin’in en önemli tarihi yapılarından Ulu Cami, Birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT binası, Şehidiye Cami’ni de ziyaret ettikten sonra üç yol mevkiinden kendimizi aşağı bırakıp Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçerek bizi bekleyen aracımızla buluşup, ilginç mimari yapısıyla öne çıkan Dara Antik Kentine yöneliyoruz. Mağara evleri, mezarları, kiliseleri ile sur sarnıçları ve yerin altında bulunan zindanı bir o kadar ilgi çekici olduğu kadar dönemin teknolojisi hakkında değerli bilgiler sunacak. Sonrasında Kasimiye Medresesine gidiyoruz. Günün sonunda otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.GÜN PAZAR  MARDİN - MİDYAT – ISTANBUL:
Kahvaltı sonrasında, rotamızı Mardin şehrinin diğer tarafına doğru çeviriyoruz. Bir önceki gün Mezopotamya Ovası’na dümdüz araziye bırakmıştık kendimizi, bugün ise tersi yöne Mardin’in dağlık ve yeşillik olan tarafına çeviriyoruz. “Dinlerin ve dillerin birleştiği” Midyat’a doğru yöneliyoruz. İlk durağımız Midyat’ın 20 km dışındaki yüksekçe bir tepede kurulmuş olan Mor Gabriel Manastırı olacak. Manastır ziyaretimizin ardından Midyat merkeze geliyoruz. Midyat’taki gezimize, Sıla ve Adını Kalbime Yazdım Dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evini gezerek başlıyoruz. Midyat evlerinin en seçkin örneği olan bu evin terasından, bütün Midyat’ı keyifle izleyebileceğiz. Sonrasında Midyat’ın oryantal dokusunun arasından yürüyerek ülkemizde gümüş telkari el sanatının merkezi konumunda bulunan Midyat çarşısına varıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zamanda çeşit çeşit sanat eseri olan telkârileri inceleyebilir, Süryani şaraplarından alabilirsiniz. Serbest zaman sonrasında Diyarbakır Havalimanına hareket ediyoruz. Varışımız ile birlikte uçuş için biniş işlemlerimizi gerçekleştirip Istanbul’a doğru yola çıkacağız. Istanbul’da Havalimanına varışımız ile birlikte bir başka O.T.C. Turizm seyahatinde sizlerle karşılaşabilmek ümidiyle vedalaşacağız

Konusunda Uzman Rehber

Gezimiz konusunda uzman profesyonel rehberlerimiz tarafından yönetilmektedir.

Değerli Misafirimiz,

Rezervasyonunuzun kesinleşebilmesi için :
Turumuza katılmaya karar verdiğinizde pasaportunuzda veya kimliğinizde yazdığı şekilde adınız, Soyadınız, tc kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile birlikte acentemize kayıt yaptırabilirsiniz.
Turumuzun kontenjanı 22 kişi ile sınırlıdır ve 20 kişi ile kesinleşecektir.
Tur’a kayıt anında rezervasyonun kesinleştirilebilmesi için kaparo ödenmesi gerekmektedir. (Min.500 TL)
Tur hareket tarihinden 45 gün ve daha fazla olan sürelerde Tur Bedelinin en az %50’si ödenmiş olup hareket tarihine 15 gün kala bakiyenin kapatılmış olması gerekmektedir
Tur’a Kayıt anında tur hareketine 15 gün ve daha az zaman kalmış olması durumunda tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.
Yabancı para birimi cinsinden belirtilmiş olan tur bedelleri ödeme yapılacağı gün ve saatteki TCMB efektif satış kurları üzerinden TRL olarak ödenebilir.
Yukarıdaki şartların gerçekleşmemesi halinde rezervasyonunuz iptal edilir.
Tur’a son kayıt tarihi 01.11.2019 dur. Sonraki talepler uçak ve/veya otel uygunluklarına göre kesinleştirilebilir.
Turumuz Minimum 20 Kişi ile hareket edecektir. Yeterli Kişi sayısı oluşmaması durumunda tur iptal edilir ve kayıt yaptıran misafirlerimize bu bilgi en geç 01.11.2019 tarihinde kadar bildirilir.

TUR FİYATI

FİYATA DAHİL OLANLAR

* 2 Gece 4* otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
*  Lüks Otobüsler İle Ulaşım
*  Profesyonel Rehberlik Hizmeti     
*  Açık Büfe 2 Sabah Kahvaltısı       
*  Açık Büfe veya Set Menü 2 Akşam Yemeği
*  1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
*  Ek Hizmet Bedelleri
*  İstanbul – Diyarbakır - istanbul Gidiş – Dönüş Ekonomi Sınıf Uçak Bileti

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR

* Giriş Ücretleri
* Öğlen Yemekleri
* Yemekler ile birlikte alınan içecekler
* Şahsi harcamalar

Rezervasyon Talep Formu

E-posta & SMS Listesi

E-posta ve SMS üyeliği yaparak en yeni turlardan ve kapmanyalarda ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Slovenya

3 gece 4 Gün

KAMPANYA

TUR DETAYLARI

Tur Videoları

O.T.C. Tur videolarımız